O nás

Kto sme

Medzinárodné evanjelické mládežnícke centrum (MEMC) Ichthys funguje od roku 2004. Ponúka ideálny priestor pre organizovanie táborov, víkendoviek, konferencií, seminárov, školení, športových a iných podujatí nielen pre mladých, ale aj deti, rodiny, školy, záujmové združenia a podobne.

Zároveň svojou činnosťou zastrešujeme aj mládežnícke aktivity v podtatranskom regióne (projekt STO+). Na celoslovenskej úrovni aktívne spolupracujeme s naším dlhoročným partnerom – Spoločenstvom evanjelickej mládeže (SEM) pri organizovaní rôznych podujatí a aktivít. Podporujeme i komunitnú prácu v Ázii a Afrike, kde pôsobia naši niekdajší dobrovoľníci so svojimi rodinami.

Centrum je situované v príjemnom prostredí v dedine Veľký Slavkov neďaleko Popradu. Vďaka svojej polohe v blízkosti Vysokých Tatier a pestrým možnostiam okolia ponúka ideálne miesto pre každého, kto si chce oddýchnuť, načerpať, ale aj rozvíjať sa.

Povedali o nás


„Nádherné, nové evanjelické centrum, vhodné pre mládež aj pre rodiny s deťmi s detským ihriskom, s veľkým ihriskom, ohradené, so žičlivými domácimi nasadenými v službe... Veľká vďaka za všetko, cítili sme sa ako doma ❤❤❤💝🙌
Terézia Marettová
„Dostupná cena, láskavosť na každom kroku, domáca kuchyňa. Odporúčam“
Mirosław Jelinek
„...dobré miesto pre menšie či väčšie skupiny, ale aj konferencie. Stravu vedia zabezpečiť. Výborná základňa pre turistiku v Tatrách.“
Roman Klein

Vízia

Našou víziou je ponúkať zázemie pre vyvážené formovanie osobnosti mladého človeka po duchovnej, duševnej a telesnej stránke tak, že to bude mať priaznivý vplyv nielen na jeho život, ale aj život ľudí v miestnej komunite a širšom regióne.

Snažíme sa ju napĺňať cez...

Tím

MEMC tím to je partia ľudí s rôznymi obdarovaniami, ktoré ochotne využívajú pri svojej práci. Okrem stálych pracovníkov nám veľmi pomáhajú aj viacerí dobrovoľníci a externí spolupracovníci.

Veríme, že služba mladým je v dnešnej dobe zvlášť potrebná, a preto v súčasnosti pripravujeme rozšírenie našej ponuky o nové aktivity a programy zamerané najmä na rozvoj mladých. Aby sme tento cieľ mohli naplniť, čoskoro budeme hľadať nové posily do nášho tímu. Podrobnejšie informácie o možnostiach spolupráce nájdete v sekcii Podpora.

 

Vladimír Maťaš
Riaditeľ
Jana Kovalčíková
Prevádzková manažérka
Vladena Kušnírová
Koordinátorka projektov a prevádzky
Daniel Sabo
Koordinátor projektov
Matej Otčenáš
Koordinátor projektov, kuchár
Eva Gildeinová
Kuchárka
Renáta Belohorcová
Chyžná, pomoc v kuchyni
Michal Molnár
Pracovník kuchynskej prevádzky
Charlie
Partner na fotenie 🙂

História

MEMC Ichthys začalo písať svoju históriu na konci 90tych rokov, kedy na mieste starej evanjelickej fary vo Veľkom Slavkove začala výstavba budovy, ktorá mala v budúcnosti slúžiť ako centrum pre mladých ľudí v rámci Evanjelickej a. v. cirkvi. Bola to reakcia na vtedajší veľký rozvoj mládežníckej práce v ECAV, ktorá v čase komunizmu prebiehala viac-menej v ilegalite.

Výstavba sa realizovala s veľkou finančnou, ale aj personálnou pomocou prevažne z Nemecka (Evanjelická krajinská cirkev vo Württembersku, Evanjelická cirkev v Strednom Nemecku, organizácie GAW a MLB), ale aj iných krajín ako Švédsko, Nórsko a USA. Nezabudnuteľnými z tohto obdobia sú pracovné pobyty a brigády mladých ľudí, ktorí pomáhali pri stavbe budovy.

Od roku 2005, kedy bola daná do užívania časť budovy, sa v nej začali pod hlavičkou Spoločenstva evanjelickej mládeže a ECAV organizovať mládežnícke pobyty a tábory.

V roku 2008 vznikol subjekt s názvom Medzinárodné evanjelické mládežnícke centrum Ichthys (MEMC Ichthys) so samostatnou právnou subjektivitou zastrešujúci všetky dovtedajšie aktivity na úrovni miestnej, regionálnej, celoslovenskej ale aj medzinárodnej, ktoré vznikli popri výstavbe a prvotnej prevádzke zariadenia.

Ak máte chuť dozvedieť sa viac o tom, čo sa tu kedysi dialo, pozrite si výročné správy.